Yalnızlık çeken milyarderler paranoya olma yolunda

Para mutluluğu satın alır mı? sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişse de servet sahibi ya da zengin olmak genel olarak hayatı kolaylaştırıyor. Ancak CNBC’nin konuştuğu terapistler aksini düşünüyor. Terapistler, tüm servet sahiplerini kapsamasa da “para mutluluğu satın alabilir” yargısının doğru olmadığını görüşünde. CNBC’nin haberine göre süper zenginler diğer psikolojik sorunların yanı sıra çoğunlukla yalnızlaşma, depresyon ve paranoya duygularıyla mücadele ediyor.

ZİRVE YALNIZLARIN

Terapistlere göre, süper zenginler izolasyon, depresyon ve paranoya gibi duygularla mücadele ediyor. Zenginleri tedavi eden klinik psikoterapist Paul Hokemeyer, müşterilerinin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin kronik yalnızlık olduğunu söylüyor: “Onlar, kendi dünyalarının gerçeklerini paylaşan çok az insanın bulunduğu, en tepedeki yüzde1’lik yerde yaşıyorlar.”

Servet danışmanlığı konusunda bir psikoterapist olan Amanda Falkson, zenginlerin üzerinde kime güvenileceği konusunda baskı olduğunu belirterek, zenginliğin kişiyi izole ettiğini vurguluyor. Falkson, “Zenginlik insani ihtiyaçlarımızı ortadan kaldırmaz. Ve hayatta anlam ve amaç sahibi olmak çok önemli ihtiyaçlardır” diyor. Hokemeyer, süper zenginlerin, etrafındaki insanların onları nesne olarak gördüğünü ve güçlü pozisyonlara ulaşmaları için merdiven olarak kullanıldıklarını hissettiğini oe belirtiyor. Danışanlarının talep yağmuruna tutulduğunu paylaşan Hokemeyer, bu durumun onları paranoyaya sürüklediğini ifade ediyor.

Ayrıca Hokemeyer, servetlerini çalışarak elde edenlerin aksine büyük bir miktar paraya miras veya diğer yollarla aniden ulaşanların lüks yaşama adaptasyon sağlamakta güçlük çektiğini de dile getiriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x