Başkan Altay: “Engelleri Hep Birlikte Kaldırıyoruz”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Engelliler Haftası vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Altay’ın mesajı şöyle:

“Dezavantajlı kardeşlerimize yönelik farkındalığı artırmak ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak adına her yıl 10-16 Mayıs tarihlerini Engelliler Haftası olarak idrak ediyoruz.

Bir toplumun medeniyet seviyesi, engellilere sunulan imkânlarla ölçülür. Bizler inanıyoruz ki asıl engel kalplerdedir. Sevginin, iyiliğin ve kardeşliğin hüküm sürdüğü yerlerde hiçbir engele müsamaha edilmez. Bizler insanı eşref-i mahlûkat olarak gören, yaratılanı yaratandan ötürü seven bir inanç ve kültürün en önemli temsilcileriyiz.

Asırlardır sevginin, kardeşliğin ve iyiliğin merkezi olan Konya’mızda dezavantajlı kardeşlerimizin yaşam standartlarını yükseltmek, onları sosyal hayatın tam merkezine taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ulaşımda, eğitimde, istihdamda ve sosyal yaşamda engelleri hep birlikte kaldırıyoruz.

Engelli Destek Merkezimizle, Engelsiz Kent Konya Erişilebilirlik Master Planı projemizle, sosyal desteklerimizle dezavantajlı kardeşlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Yine, dezavantajlı bireyler için Konya Kart’a tanımlı ücretsiz şehir içi ulaşım olanakları sunuyor ve su faturalarında yüzde 50 oranında indirim uyguluyoruz. Down sendromlu, otizmli ve hafif engeli bulunan özel çocuklarımız için oluşturduğumuz Özel Gençler Mehter Takımı ve Özel Gençler Bando Takımımız çalışmalarına en güzel şekilde devam ediyor. Yine dezavantajlı kardeşlerimize ev ziyaretlerinde bulunuyor, desteğe ihtiyaç duyanlara kişisel bakım, ev temizliği, çevre bakım ve onarım gibi hizmetler sunuyoruz. Engelsiz Ulaşım Aracımızla, dezavantajlı hemşehrilerimizin kurum ve kuruluşlardaki işlerini kolaylıkla yapabilmelerini sağlıyoruz. Engelli Erişilebilir Kamu Binaları projemizle; dezavantajlı vatandaşlarımızın yoğun olarak kullanılan kamusal alanlara konforlu ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlıyoruz. Bu ve benzeri projelerle dezavantajlı kardeşlerimizin her türlü engeli aşmasına katkı sunmaya de ediyoruz. Her bir dezavantajlı vatandaşımız, bizim için bir güç ve ilham kaynağıdır. Onların azmi, toplumumuza umut ve cesaret aşılamaktadır.

Bu hafta vesilesiyle, dezavantajlı kardeşlerimiz için çok daha güzel bir dünya inşa edileceğine umudumu yineliyor, engelleri azmiyle aşan tüm kardeşlerimize ve ailelerine sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x